Den šestý - 25.08.2010 St
- pokračujeme k fjordům
- ranní sen o dobrém počasí se rozplývá
- první trajekt Sulesund-Hareid
- rozhodování, zda zajet na Runde
- druhý trajekt Arvika-Koparneset
- spaní u silnice
- mapka oblasti našeho zájmu
Spíme dlouho, až kolem osmé nás budí telefon. Rychle dobalíme, spěcháme krásným údolím
Romsdalen na západ k fjordům. Ráno to vypadalo na hezký den,
ale naděje se rychle rozplývá, zatahuje se a začíná pršet. Cestou máme první trajekt
Sulesund-Hareid. Pro naše expediční vozidlo je to první
trajekt, tak si to užíváme.
Vzhledem k počasí rušíme dojezd na pobřeží nad Alesundem kvůli výhledům, stejně by žádné nebyly, a silně se
rozhodujeme, jestli pojedeme na ostrov
Runde. Nakonec se rozhodujeme, že když už jsme tak blízko, na ostrov zajedeme. Rozhodnutí se nakonec
ukázalo správné. Dojíždíme na ostrov sice už v podvečer, ale počasí je slušné, neprší. Příjezd na ostrov po vysokém úzkém mostě ve tvaru písmene S je impozantní,
do poslední chvíle člověk neví, jestli proti němu nevyrazí auto, na vyhnutí není místo. Pak se ukáže, že na vrcholu prostředního pilíře je vytvořeno místo
na vyhnutí, zajímavé řešení. Na ostrově jsou jen dvě silničky, volíme tu pravou, za chvíli dojíždíme na parkoviště. Tvrdí o něm, že je poslední možností
parkování. Pokračujeme pěšky a po chvíli se vydáváme vzhůru prudkou cestou směrem k majáku. Cestou je co fotit, jsme spokojení. Na ostrově jsou tři ptačí rezervace,
kam je vstup zakázán od 15.03. do 31.08. Na vrcholu ostrova odbočujeme k hnízdištím papuchalků. Ti tu teď nejsou, zato je tu spousta terejů. V zapadajícím,
nesměle vykukujícím slunci se nám dobře fotí neskutečně barevné útesy. Stejnou cestou se pak vydáváme zpět. Bylo by sice možné jít dolů kolem jezer, ale museli
bychom vlastně celý nevelký ostrov oběhnout, na to už není čas.
Jedem zpět, na trajekt
Arvika-Koparneset. Je už skoro půl desáté, ale naštěstí ještě jede. Pak už jen další kilometry s hledáním místa na
přespání nebo campu. Končíme na parkovišti u jezera.